Ilona Ozoliņa-Čiu "Pietura pēc pieprasījuma"

March 07, 2024  •  Leave a Comment

Ilona Ozoliņa-Čiu

"Pietura pēc pieprasījuma" 2024

AAA_9501AAA_9501SK

 

Sens grāmatmīļu ticējums vēsta- ja grāmatas lappusēs ložņā melns kaķis, tad būs laba lasīšana.

 

Melnais kaķa siluets pārvietojas no nodaļas uz nodaļu, dodas man līdzi šajā noslēpumainajā, zosādu uzdzenošajā un atmiņu pilnajā pagātnē, kurā saplūst kopā senatnīgais māņticības mantojums ar mūsdienu neizskaidrojamo. Vietā, kur šķiet apstājies laiks, cilvēki gadu desmitiem iestrēguši savā miniversā, nespējot izrauties no šī ciešanu/vainas sajūtas nolemtības apļa. 

 

Notikums, kas burtiski pārcērt pušu kādas ģimenes ikdienu, sagrauj jebkādas cerības uz dzīvespriecīgu nākotni. Pirms piecdesmit gadiem pazudušais Zintas brālīša tēls, ik pa brīdim rēgojas kādā nomaļā Latvijas lauku pieturā pēc pieprasījuma. Palēnām atklājas, kā brālīša pazušana izmainījusi vecāku attiecības ar vienīgo palikušo meitu, kā arī viņas vienīgo tuvo cilvēku- vecmumiņu.

Zintas mammas Margaritas cienījamais ārstes amats un karjeras ambīcijas pretrunā ar noliedzošo attieksmi pret pašas meitu. Vecākās māsas loma, kas drīz tiek aizstāta ar rūpēm par mazāko brālīti, mājas uzturēšana kārtībā un ēst gatavošanas pienākumi kā smagi akmeņi uzgrūsti uz vēl nepieaugušās meitenes pleciem. Ik pa brīdim uzdodu sev jautājumu, vai tiešām autore ir izdomājusi tik skarbu un nospiedošu stāstu, jo lasīt to bija ne tikai grūti, bet skumji- šī aklā vecāku nostāja, uzgrūžot bērnam savus vecāku pienākumus. 

 

Mistisks un grūtsirdības pilns tulkotājas Ilonas Ozoliņas- Čiu debijas romāns, kurš ieved nomaļa pagasta skumjākajos nostūros, pētot kādas ģimenes attiecību transformāciju pēc nelaimes gadījuma. Šeit sajūtamas latvietības kodola apakšnots, kurā nozīme ir mītiskajām būtnēm, veļiem, kapu kultūrai un māņticībai. Mazliet baisi. 

 
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive