Halgrīms Helgasons "Sieviete 1000 grādos. Stāsta Herbjorga Marija Bjornsons"

March 12, 2024  •  Leave a Comment

Halgrīms Helgasons

"Sieviete 1000 grādos. Stāsta Herbjorga Marija Bjornsons" 2024

 

Hallgrímur Helgason
"Konan við 1000°" 2011

AAA_9481AAA_9481SK

 

 

"Te ir viena tēma freidistiem: kāpēc visas lietas, kas pieder dāņiem, ir tik maza izmēra- "Legolande", Mazā nāriņa, Neglītais pīlēns utt.?" (151.lpp.)

 

Herbjorga Marija ir viens vellišķīgs personāžs- dzīves apbružāta dēkaine, kura nebeidz pārsteigt ar saviem atmiņas stāstiem un piedzīvoto pasaulē. Aiz bravūrīgās, eksplodējošās un kolorītās personības patiesībā slēpjas daudz sāpju, traģēdiju un nodevību piedzīvojusi sieviete, kas dzīves pēdējos gadus pavada nožēlojamā garāžā, no rokas neizlaižot īpašu piemiņas lietu- rokas granātu un urķējoties virtuālajā pasaulē no sava labi nokalpojušā datora.

Astoņdesmitgadīgās islaniešu varones mūžs ir izraibināts ar prātam neaptveramiem notikumiem, piesūcināts ar neizberžamiem cigarešu dūmiem un atmiņām, kuras nevar izdzēst no prāta. Ārkārtīgi vientulīgi, tomēr neizbēgami gatavojoties krematorijas ugunīgajai mutei, Herbjorga atsauc atmiņā kara gadus, traumatisko bērnību dažādās Eiropas valstīs, raibos gultas stāstus un tikpat unikālas personības, kas iepazītas dzīves laikā.

 

Uhh, šis ir megalītisks darbs, kurā autors atklāj islandiskā kodolu, ironizē un neslēpj traģiskumu, svaidot lasītāju vairāk kā simt gadu amplitūdā starp dažādām valstīm, reģioniem un sociālajiem slāņiem.

Herra ir reizē nīstama un dievināšanas vērta personība, līdz ar to sajūtas ekskalē ar notikumiem, paceļot un reizē gremdējot, liekot just līdz un brīnīties, emocionāli ievelkot, tajā pat laikā brīžiem liekot ievērot distanci. Tulkotāja Dena Dimiņa darbs ir tik niansēts un reizē aizrautīgs- gandrīz 400 piezīmju lapu malās ir tikai ieskidējums patiesajam zināšanu apjomam, kas attaino tulkotāja mīlestību uz islandiešu valodu un kultūru.

 

Nenoliegšu, ka islandiešu un skandināvu literatūra mani vienmēr ir fascinējusi- šeit jaušams introvertais un atturīgais, tajā pat laikā tāda svešāda brīvība, kas nav mums raksturīga. Tā kā esmu iepriekš lasījusi autora "", šī bija priecīga atkaltikšanās ar autoru. Un, protams, Islandi. 

 

"Sieviete 1000 grādos" tāpat kā varone Herra ir ciets riekstiņš- grāmata ir intensīva, masīva un grūti sagremojama- nodaļas šaudās dažādos laika posmos, skrienot cauri ne tikai notikumiem, kas svarīgi vecās islandietes dzīvē, bet arī attaino Eiropas kara vēsturi. Neparastums, kas kuru katru brīdi gatavs eksplodēt, kāpt ārpus ierastajiem rāmjiem, atsakās no pieklājības normām un steriotipiem, kāds to var nosaukt par vulgaritāti un rupjumu- tas viss simboliski ieguļas plaukstā, kurā iežmiegta nesprāgusi rokas granāta- jebkurā brīdī gatava sadragāt, tomēr salta, metāliska un nekaitīga no ārpuses. 

 

 

4 zvaigznes

 

Grāmatas izdošanu līdzfinansē Eiropas Savienības programma "Radošā Eiropa".
 

Tulkotājs: Dens Dimiņš

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive