Ēlina Kullhēda "Eiforija"

March 05, 2024  •  Leave a Comment

 

Ēlina Kullhēda

"Eiforija" 2023

 

Elin Cullhed
"Eufori: En roman om Sylvia Plath" 2021

AAA_9403AAA_9403SK
 

"Es esmu histēriķe. Mans vīrs aizpiš manu trauksmi."

 

Literārais orgasms.

 

Lasi un kaifo, bet gluži tāpat kā jebkurā kaifā ir arī zemie kritieni, kas sajaucas ar prāta neskaidrības miglu, emocijas svaidot aplitūdā no augstākai laimes katarses līdz prozaiskai katastrofai.

Ja sākumā meklēju atbildes, vai “Eiforija” jālasa komplektā ar Silvijas Plātas “Stikla kupols”, lai radītu sagatavošanās darbus romāna labākai izpratnei, tad tagad neesmu pārliecināta, vai vēlos sagraut Kullhēdas izfantazēto vīziju par reālo prozaiķi Plātu. Galu galā šis darbs ir fikcija, iedvesmojoties no rakstnieces dzīves, tomēr tas pats par sevi ir spēcīgs romāns par ikvienu radošu sievieti, kura mēģina balanstēt starp sievas/mātes/meitas lomu un sevis pierādīšanu radošā profesijā.

Autores spēja atbrīvot galveno varoni un ļauties savām dziļākajām dziņām, ir tik atbrīvojoša. Un reizē biedējoši reāla. Atkailināta gan fiziski intīmā līmenī, gan emocionāli satricinošā, attainojot sievietes neskaitāmās personības šķautnes, kurā jāatrod vieta ikvienai lomai, tajā pat laikā nepazaudējot sevi. Galvenā varone ir tik ļoti pieķērusies vīram, tāpēc sāpes zaudējot šīs attiecības, ir paralizējošas un liek meklēt sevi no jauna.

Jaunās sievietes ķermeniskā apzināšanās un savas seksualitātes apjaušana, iziet cauri vairākiem dzīves posmiem- no apjūsmotas pielūgsmes līdz cilvēkbērna iznēsāšanai un neremdināmām alkām iemācīties iemīlēt un svinēt pašai sevi.

Zinot reālās personas Silvijas Plātas traģisko likteni, var tikai nojaust, kādas ciešanas šeit netiek aprakstītas, kas likušas jaunajai sievietei izdarīt pašnāvību. Šeit ir milzu cerības tikt atzītai un nokārtot savu dzīvi, pierādīt sevi ne tikai kā lielisku māti, bet arī atzītu rakstnieci, šajā vīriešu mežonīgās arogances dominējošajā pasaulē. Tik ļoti sajutu varones personību. 

Drosmīgi, atkailinoši un sievišķīgi emocionāli.

 

4.5 zvaigznes

 

"Viņš bija vēss kā atdzesēsts cūkas šķiņķis." (57.lpp.)

 

Tulkotāja: Jolanta Pētersone

Izdevniecība: Jānis Roze
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive