Beka Adamašvili "Šajā romānā visi mirst"

March 19, 2024  •  Leave a Comment

Beka Adamašvili

"Šajā romānā visi mirst" 2024

 

 

Beka Adamashvili
"ამ რომანში ყველა კვდება" 2014

AAA_9532AAA_9532SK

 

"Cik daudz grāmatu un cik maz laika." (41.lpp.)

 

Postmodernisma romāns literatūras gardēžiem, kuri nebaidās no literārā huligānisma, melnas ironijas un psihodēlijas lappusēs. 

 

Gruzīnu rakstnieks Beka Adamašvili ir parādījis, kā izskatās absolūtā literārā brīvība- gan rakstītā formā, gan domu lidojumā, kurā iespējams maisīt kopā gadsimtus, žanrus, stilistisko formu un pat galaktikas. Šķiet viņa rakstoši radošā huligānisma brīvība nāk no darba reklāmas aģentūrā- izsaucot dažādas emocijas no lasītāja (patērētāja),  šedervam robežojoties ar pilnīgu absurdu. Starp citu, arī šajā romānā viņš pieskaras reklāmas industrijai.

Pilnīga formas brīvība- filozofiska fantāzija un Kokošanes planētas piezīmes mijas ar lugu, karikatūrām, iespiežot pa vidu spoilerus, autora zīmējumus, burtu formāta daudzveidību un pasaku elementus.

Adamašvili savā postmodernajā romānā ļauj iztēloties, kā būtu, ja rakstnieku radītie varoņi dzīvotu neatkarīgu dzīvi no grāmatas, tāpat arī akcentējot aizgājušo klasiķu darbus un pasaku nozīmi. Autors reizē ar savu varonu Memento Mori atdzīvina tādus rakstniekus kā Hemingveju, Šekspīru un Dostojevski. Tikpat liela nozīmē šeit ir Nāvei, kuram ir piedēvētas cilvēciskas īpašības.

"Mums tā nebūt nav fikcija. Ja atbrīvosimies no autora autoritārisma, varam turpināt pastāvēt ārpus šiem vākiem un mums būs iespēja nonākt citā laikā vai citā stāstā." (48.lpp.)
 

Kaislība pret literatūru un grāmatām, filosofēšana un daudz, daudz ironijas.  

 

Literārā apokolipse- ko tādu vēl nebūsiet lasījuši.

 

"Mīlestība ir līdzīga aklajai zarnai. Bez tās var gluži labi iztikt." (89.lpp.)

 

"-Aizveriet acis un iedomājieties, ka jūs spējat no pasaules vēstures izdzēst vienu cilvēku. Kurš tas būtu.." (17.lpp.)

 

PS. Es beidzot atradu skaidrojumu Frīdas Makfadenas darbiem. "Intertekstualitāte- gudrāk nodēvēts plaģiāts, saturs, kas sasaucas ar citiem darbiem." (52.lpp.)

 

 

3.7 zvaigznes

 

Tulkotāja: Nona Tauriņa

Izdevniecība: Latvijas mediji
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive