Sofija Benedikta "Greisa Kellija" 2024

March 20, 2024  •  Leave a Comment

Sofija Benedikta

"Greisa Kellija. Mīlestības aicinājums." 2024

 

Sophie Benedict
"Grace und die Anmut der Liebe" 2020

AAA_9636AAA_9636SK

 

"Viņa negribēja meklēt labu vīru- viņa gribēja dzīvē kaut ko sasniegt pati, gribēja atklāt, kas slēpjas viņā pašā, kas slēpjas pasaulē." (86.lpp.)

 

Romantisks romāns kā klasiskajās Holivudas filmās. Nezinu kāpēc lasot man acu priekšā rēgojās ainiņas no "Vējiem līdzi", ne jau tāpēc, ka sižetiski kino leģendas Greisas Kellijas dzīve būtu pielīdzināma šai filmai, bet tā mazliet teatrālā naivuma, konservatīvo un godbijīgo pieskārienu dēļ, kurā lasītājs/skatītājs nodreb vien no tā, ka vīrietis pieskaras sievietes rokai. 

Apzinoties, ka šī slavenību sērija ir līdzīga vācu romantiskajiem seriāliem, es negaidīju neko citu kā idealizitētu pasaku, kurā iekļauti atsevišķi elementi no biogrāfijas, bet vairāk vai mazāk tā ir autores fantāzija par slavenību, tomēr šis romāns likās īpaši vienkāršots, ar naiviem un teatrāliem dialogiem, maz atklājot no spēcīgās Greisas Kellijas personības. Viņa, par spīti vecāku noliegumam, turpināja sekot savam aktrises sapnim, turklāt par spīti dzeltenās preses gaļasmašīnai, turpināja žilbināt ne tikai kino ekrānā, bet ar salauzt ne viena vien vīrieša sirdi.  Tomēr vācu autores Sofijas Benediktas  rādītais Greisas attēlojums virspusēji pieķeras svarīgākajiem dzīves pavērsieniem.

 

Viss līdz pat pašām beigām tiek ieturēts klasiskas pasakas stilā- "un viņi dzīvoja laimīgi mūžu mūžos". Tajā pat laikā, tikai pāris lappusēs tiek atzīmēts svarīgākais dzīves pagrieziens- viņas aiziešana no Holivudas, lai kļūtu par Monako princesi, tāpāt arī Greisas Kellijas traģiskā nāve. Grāmatas beigās norādītās atsauces un filmogrāfija parāda, ka autore ir iedziļinājusies un pētījusi kinozvaigznes biogrāfiju, bet šeit tik daudz tiek izlaists vai virspusēji apskatīts, ka lasītājam būtu nepieciešamas iepriekšējas zināšanas, lai skaidri saprastu vēstījumu. Un ideālās grāmatas beigas nebūt neatbilst patiesībai, zinot, cik emocionāli vardarbīgas bija attiecības ģimenē. 

 

Neskatoties uz to, ka šī grāmata nepiepildīja manas ekspektācijas, es zinu, ka ap šo slavenību sēriju veidojas garas rindas bibliotēkās, acīmredzot piepildot lasītāja cukuroti romantiskās ekspektācijas, kas ļauj ieskatīties viņpus slavenību mājas žogam. Iespējams, cilvēki noguruši no savas ikdienas, vēlas ilūziju un sapņot par idillisko slavas bagātību radīto pasauli un nevēlas zināt, cik skumja un traģiska patiesībā ir zvaigžņu dzīve. 

 

 

2.5 zvaigznes

 

Tulkotāja: Aija Jakoviča

Izdevniecība: Latvijas mediji

 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive