Džena Kārsone "Ugunsšķīlēji"

March 21, 2024  •  Leave a Comment

Dženas Kārsone

"Ugunsšķīlēji" 2023

 

Jan Carson
"The Fire Starters" 2008

AAA_9724AAA_9724SK

"Viņa smagums lēnītēm nospiež vecākus. It kā no bēniņiem pilētu skumjas, cauri grīdas dēļiem un griestiem iesūcoties viņu guļamistabā." (87.lpp.)

 

Cik labi, ka ir draugi, kas tur roku uz mūsu lasāmpulsa, lai novirzītu mūs citādajos lasāmūdeņos- neparastākos, dziļākos un draudīgi tumšos.

 

Cauri visām tām zaigojošajām liesmām, kas dedzina un ārda, liesmo īru rakstnieces Dženas Kārsones skaistais rakstības stils- spēcīga, grandiozi pārņemoša un ievelkoša proza, kura ar savu maģiskumu burtiski iegremdē lasītāju dziļajos ūdeņos.

Simbolismam un maģiskajam reālismam šeit ir milzu nozīme, jaucot robežas starp realitāti un fantāziju, kas norisinās karojoši plosošajā Belfāstā.

 

Divu tēvu pretrunīgi vērtējami stāsti, kurā beznosacījuma mīlestība, kas ir vecākiem pret bērniem, iekšēji cīnās pret morāli un pienākuma apziņu plašākā sabiedrības kontekstā. Kā rīkoties- pakļauties iekšējai balsij, vai ļauties visaptverošajam tumšumam, slēpjoties no atbildības? Tikpat pretrunīgas ir romānā ieskicētās dabas stihijas- ūdens pasaule, kurā sirēnas balss dzen bīstamos ūdeņos, un uguns liesmās izdzedzinātā pilsēta.

 

Maģiskais sākums un dramatiski šokējošās beigas burtiski aprij mani, tomēr neskaitāmas reizes nākas pazaudēties pelēkajā Belfāstas ielās un skumjo ļaužu dzīvēs.

 

"Ugunsšķīlēji" neskaitāmas reizes liek uzdot jautājumu- cik no daudz no mums pārdzimst bērnos? Vai viņos nonāk arī mūsu tumsa un, vai mēs esam tie, kuriem šī tumšā, iznīcinošā liesma jāapslāpē?

 

3.7 zvaigznes

 

Tulkotāja: Renāte Punka

Izdevniecība: Jānis Roze
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive