Dace Krēsliņa "Pasaka par jūras dziesmu"

April 05, 2024  •  Leave a Comment

Dace Krēsliņa

"Pasaka par jūras dziesmu" 2023

AAA_0048AAA_0048SK

Tāltālas jūras malas ciemā dzīvoja laimē pārtikuši ļaudis, kas nodarbojās ar zvejošanu. Taču zvejnieku kāre iegūt arvien vairāk un vairāk sadusmoja jūru, neļaujot vairs zvejniekiem iegūt lomu. Dienu no dienas zivju trūkums pārņem ciema ļaužu prātus un vienīgā, kas uzdrošinās iet lūgties jūras žēlsirdību, ir zvejniekmeita.

Kā jau visas pasakas, arī jūras dziesmas pasaka ietver sevī simbolismus, dziļāku vēstījumu, reizē atstājot vietu savai interpetācijai. Visiem no bērnības zināmā stāstniecības forma atļauj spēlēties un piešķirt visneparastākajām lietām un izpildījumam rotaļīgus elementus. Tikai šajā pasakā galvenā varone ir drosmīga, gudra un empātiska meitene.  

 

Kur ir tā robeža, kur satiekas civilizācija ar dabu, kā atrast līdzsvaru un nepazaudēt sevī mežonīgo balsi, kas sazemē un dāvā dzīvesprieku?

 

Ilustratore Dace Krēsliņa spēlējas ne tikai ar tekstuālo vizualizēšanu, bet arī rotaļājas ar papildus elementiem, kas dzīvo ārpus stāsta- kā kaķēns, kurš lapu no lapas draiskuļojas, slēpjas un līdzpārdzīvo ar galveno pasakas varoni zvejniekmeitu. Tāpat ironiski elementi piepilda ilustrāciju tekstu-zivju un dārzeņu saldējumi, kukulis jūriņai un šķiet pat kādā zīmējumā parādās pati autore, zīmējot akvareļus. 

Tikpat simboliskas ir acis- kā cilvēku dvēseles spogulis, kas visiem ciema ļaudīm burtiski mirdz un izceļas uz nosauļoti bronzīgās ādas savā zaļumā. Pretstatā ar drūmuma periodu, kurā acu mirdzums ir aizplīvurots un aptumšojies.

Daces Krēsliņas ilustrācijās dominē krāsu un līniju radošs haoss, kas virpuļo, plūst un caurvijas, burtiski griežoties dejā. 

 

Šī ir autores otrā bērnu ilustrētā grāmata. (Pirmā - "Pasaka par princesi un Mēnessdēlu").

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive