Kiran Millwood Hargrave  "The Mercies"

May 09, 2024  •  Leave a Comment

 

Kiran Millwood Hargrave 
"The Mercies"

20240410-AAA_069320240410-AAA_0693SK

 

 

"Grief cannot feed you, though it fills you." (37.lpp.)

 

Kā aptrakusi vētra, kas transformējas tornado, tā paņem mani visu, ceļ gaisā, ārda, virpina, mētā un apstulbina. Tā žņaudz mani, satracina un atstāj bezspēcīgu, izkliedzot netaisnību pretī skaļajam haosam visapkārt. Tā mani smacē, liek raudāt un ievaino līdz sāpēm- par visām tām netaisnīgi nogalinātajām sievietēm.

 

Kirana Milvuda Hārgreiva apgalvo, ka rakstīšana viņai nozīmē izdzīvošanu, un tas ir tas emocionāli pielādētais elements, kas sajūtams ikvienā viņas grāmatā. Līdz sirds dziļumiem, līdz aizkustinājumam skaisti un līdz bezspēcībai smagi. 

 

"The Mercies" radīta, iedvesmojoties no reāliem notikumiem. 1617.gadā pašā tālākajā Norvēģu zemes ziemeļaustrumu punktā, mazajā Vardo saliņā negaidīta vētra jūrā paņem 40 vīru dzīvības. Maz apdzīvotajā teritorijā tā ir milzu traģēdija, atstājot ciematā izdzīvošanai tikai sievietes, bērnus un mācītāju. Tajā pat laikā notiek lielas pārmaiņas kristietībā un plašās teritorijās norisinās raganu medības, kurās nevainīgas sievietes un vīrieši tiek noslepkavoti- nožņaudzot un sadedzinot. Uz attālo salu tiek nosūtīts skotu izcelsmes banīcas varas izpildītājs, kurš apņēmis norvēģu sievu no Bergenas. Mežonīgais un askētiskais apvidus, jaunajai Ursai ir šokējošs, bet vēl lielākas šausmas viņu pārņem saprotot, ka vīrs ir iesaistīts neiedomajamos raganu slaktiņos. 

Vienīgā uzticamības persona, pie kuras Ursa mēģina rast miernājumu un draudzību, ir vietējā sieviete Marena. 

 

Starp vairāk kā 50 tiesas prāvām, kurās tika nogalināts 91 cilvēks (14 vīrieši un 77 sievietes), bija arī tiesas prāva, kurā 8 sievietes tika apvainotas vētras izsaukšanā, kurā aizgāja bojā visi ciema vīrieši. Sākotnēji šamanismā un raganisku rituālu veikšanā tika notiesāti vietējie sāmi, bet šajā laikā pirmo reizi arī norvēģu sievietes piedzīvoja raganu medības. 

 

Spēcīga valoda, smalkjūtīgas sievišķības stīgas un neiedomājama vardarbība no baznīcas puses. Ikviena lappuse piesūcināta ar autores mīlestība pret valodu, maz zināmu tēmu un sievišķīgumu. Ikviens Hārgreivas darbs ir smalkāks par smalkāko izšuvumu- detalizēts, niansēts un iespaidīgs. 

 

Iesaku! Iesaku! Iesaku!

 

5 zvaigznes (principā 4.5, bet man gribas dot 5, jo emocijas, sakāpinājums un asaras tik spilgtas, ka gribas kaukt.)
 

 

 

"..his constant talk of the mercies of God, when it is obvious to her that they do not extend so far north." (49.lpp.)

 

 

Izdevniecība: Picador


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive