Lūsija Vērslija "Karaliene Viktorija. Meita, sieva, māte, atraitne"

May 26, 2024  •  Leave a Comment

Lūsija Vērslija

"Karaliene Viktorija. Meita, sieva, māte, atraitne"  2024

 

Lucy Worsley
"Queen Victoria: Daughter, Wife, Mother, Widow"   2018

20240522-SAM_417720240522-SAM_4177SK

Iespējams apraksts var saturēt maitekļus, bet no otras puses- par tik nozīmīgu personību maz ko var paturēt noslēpumā.

Vai tu zini, kas kopīgs baltajam līgavas kāzu tērpam un karalienei Viktorijai?

 

"Viktorijas vienkāršais krēmkrāsas tērps bija kleita, kas aizsāka miljoniem citu baltu kāzu." (170.lpp.)

 

"Kapā jau visu līdzi nepaņemsi"- tā mums saka. Bet karaliene Viktorija pierādījusi pretējo- ja labi gribas, kapā var paņemt visu, ko vēlies, gan nelaiķa vīra apmetni un halātu, gan fotogrāfjas un citas dzīves laikā iemīļotas un nozīmīgas lietas.

 

Iespaidīgā apjoma grāmata vēsta, ka šis būs pamatīgs un detalizēts karalienes Viktorijas dzīves gaitas apraksts- tikpat apjomīgs (70.lpp.!!!) ir arī izmantotās literatūras saraksts ar avotiem, atsaucēm un piezīmēm.

Rakstniece Lūsija Vērslija ir mēģinājusi skrupolozi šķetināt nozīmīgās Britu impērijas valdnieces personību, attiecības ar galminiekiem un ģimeni. Kā pati autore min, Viktorijas personība nav nemaz tik viennozīmīga, tomēr viņas valdīšanas laikā, monarhija nostiprināja savu varu ne tikai iekšpolitikā, bet arī pasaules mērogā.

Viņas askētiskais ģērbšanās stils un piezemētā izturēšanās uzrunāja augstākās viduššķiras daļu, kas palīdzēja atjaunot monarhijas reputāciju. 

 

Laikā, kad mēs augot sapņojām par dienu princeses kurpēs, izrādās, ka būšanai par karalieni ne vienmēr ir sapņa piepildījums. Dažkārt izvēles vienkārši nav un par spīti saviem personīgajiem mērķiem, ir jāupurē sava brīvība impērijas vārdā. 

       "..tu nevari izbēgt... no situācijas, kurā tu esi piedzimusi." (405.lpp.)
 

Grāmatā lasītājam ir iespēja ieskatīties uz Viktorijas dzīvi caur viņas piezīmēm, kas gan laika gaitā ir rediģētas.

 

Kā ir dzīvot pasaulē, kurā ik solis tiek vērtēts, piefiskēts un analizēts? Kā ir dzīvot pasaulē, kurā tuvākais cilvēks ir tavs kalps? Šis ir ieskats ne tikai pašas karalienes Viktorijas dzīvē, karaļnama virtuvē un viņas attiecībās ar Albertu, bet arī laikmeta politiskais un vēsturiskais atspoguļojums, kurā parādās sabiedrības normas, tradīcijas un ieradumi.

 

"Karaliene bija pazemināta uz sievu." (180.lpp.)

 

Man patīk, ka grāmatas sākumā ir uzzīmēts ciltskoks, jo monarhijas radu raksti ir patiesi iespaidīgi. Šis vismaz palīdzēja apzināties, cik daudz Viktoriju, Džordžu, Albertu un Edvardu ir karaļnamā. 

 

Visiem tiem, kam interesē vēsture un britu monarhija. 

 

 

Tulkotāja: Līva Kukle

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive