Ītans Doils Vaits "Pagāni Pagānisma mītu, leģendu un rituālu vizuālā kultūra"

June 09, 2024  •  Leave a Comment

Ītans Doils Vaits

"Pagāni.

Pagānisma mītu, leģendu un rituālu vizuālā kultūra" 2024

 

Ethan Doyle White
"Pagans: The Visual Culture of Pagan Myths, Legends and Rituals" 2023

 

SAM_5412SAM_5412SK

Tik viegli salikt visu pagānismu vienā mīklā, apviļāt steriotipu miltos un karstā stigmas eļļā izcept uz uguns liesmas. Taču mūsdienās pagānisms ietver plašu reliģiju skaitu, tomēr, lai arī daudziem no tiem ir kopīgas iezīmes, to prakses atšķiras. 

 

Kas tad īsti ir pagāni? Kādus rituālus tie piekopj? Kādiem dieviem tie tic?

 

Vēsturnieks un arheoloģists Ītans Doils Vaits veicis padziļinātu pagānisma izpēti visā pasaulē un apkopojis to šajā vēsturiskajā analīzē, kas ir bagātīgi papildināta ar ilustrācijām un fotogrāfijām. 

 

Interesanti šo grāmatu lasīt arī mūsdienu Latvijas kontekstā- lai arī lielākā daļa iedzīvotāju pieder kādai reliģiskai konfesijai, tomēr arī senie rituāli un svētki tiek ik gadu svinēti. Reti kurš skaļi atzīsies zīlēšanas piekopšanā, tajā pat laikā kāzu tradīcijās, Līgo naktī un Ziemas saulgriežos neskaitāmas tradīcijas tiek nodotas no paaudzes paaudzē.

 

Tāpat bija arī interesanti saistīt grāmatas pieminētos personāžus citās grāmatās, kā "Kirke" vai "The Mercies", kas vēsturi parāda pilnīgi citādā gaismā. 

Ir vairākas versijas, kā vārds "pagāns", kas latīņu valodā nozīmē cilvēks, kurš dzīvo lauku apvidū (laucinieks), kļuva par apzīmējumu cilvēkam, kas nav kristietības sekotājs. "..iespējams, ar jēdzienu paganus viņi apzīmēja cilvēkus, kas turpināja būt civiliedzīvotāji un nepiebiedrojās Jēzus kareivjiem." (16.lpp.)

 

Šo ilustrēto detalizēto kultūrvēsturisko izdevumu visvairāk novērtēs vēstures un reliģijas entuziasti. Tieši plašais fotogrāfiju un ilustrāciju daudzums padara grāmatu vizuāli pievilcīgu un ļauj detaļās izpētīt pasaules kultūras dažādību laikmetu griežos, kā arī reliģijas ietekmi un allaž mainīgo transformāciju, reizē liekot baidīties par nākotni.

Vai tas, kādu pasauli redzam šobrīd, būs tas pats, kādu to redzēs pēc simts un divsimts gadiem?

 

 

Tulkotājs: Ilmārs Zvirgzds

Izdevniecība: Jānis Roze
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive