Besels Van Der Kolks
"Ķermenis atceras. Smadzenes, prāts un ķermenis traumu dziedināšanas procesā" 2025
Bessel van der Kolk
"The Body Keeps the Score: Brain, Mind, and Body in the Healing of Trauma" 2014
...un, kādus traumatiskus notikumus iecementējis tavs ķermenis un prāts?!
"..traumēti cilvēki iestrēgst, apstājas viņu izaugsme, jo viņi nespēj integrēt jaunu pieredzi savā dzīvē." (65.lpp.)
"..psihiatriskajiem medikamentiem ir nopietni trūkumi, jo tie var novērst uzmanību no pamatproblēmu risināšanas." (47.lpp.)
Grāmatā arī lieliski parāda, kādus principus ieviest skolās, lai novērstu bērnu destruktīvo un agresīvo uzvedību.
"Pēdējās lietas, ko izņemt no skolas programmas, ir koris, sports, garais starpbrīdis un viss pārējais, kas iekļauj kustēšanos, spēles un priekpilnu bērnu iesaisti." (102.lpp.)
Grāmata ir emocionāli uzlādēta- lasot dramatiskos, traumatiskos un brīžiem šokējošos piemērus no rēalu cilvēku dzīves, arī tev kā lasītājam nākas visu šo informāciju sagremot. Brīžiem tā kaut kur iestrēgst tevī, nosēžas un nevar palaist to visu vaļā. Tāpēc šī nav grāmata, ko "vienā piegājienā" izraut cauri. Vajag atpūtas brīžus, paiet prom no visiem iespaidiem un satricinošajiem notikumiem, sašķelt to visu un piesardzīgi ieurbties tekstā.
Jāņem vērā, ka oriģināli grāmata izdota 2014.gadā. Tajā laikā tā nāca kā kaut kas revolucionāls, tomēr kā jau jebkurā jomā, viss attīstās, notiek pētījumi un jaunas atziņas, kas apgāž iepriekšējos atklājumus. Man kā "cilvēkam no malas", ārpus psiholoģijas un psihiatrijas lauciņa, nav iespējams izvērtēt, cik katrs no apgalvojumiem, pētījumiem un secinājumiem ir precīzs, noteikti arī šeit daudzos izteikumos atradīsies pretinieki, kas var apgalvot, ka ir tā vai savādāk. Tomēr arī man personīgi šī grāmata sniedz ieskatu sarežģītā traumas pasaulē. Tāpat šeit apgāž agrāk popularizētus absurdus apgavalvojumus, kas no šodienas skatu punkta šķiet šķērmi un šokējoši.
"Mācību grāmatas pat praktiski iedrošināja incestu, skaidrojot, ka "šādas darbības pētījuma subjektu vidū mazinājušas iespējas ciest no psihozes un ļāvušas tiem labāk pielāgoties ārējai pasaulei."" (28.lpp.)
Šis aspekts liek jebkuru informāciju nepieņemt kā vienīgo pastiesīgo, ieslēgt kritisko domāšanu, reizē pieņemot, ka nākotnē atkal būs pavisam jauni vēl revolucionāki pētījumi un ieteikumi.
Nevaru apgalvot, ka grāmata ir piemērota visiem. It sevišķi piesardzīgi tai jāpieiet tiem, kuri paši bērnībā cietuši no jebkādas vardarbības, jo neskaitāmi piemēri var saasināt problēmu. Tomēr saturiski šeit ir tik daudz vērtīgas, detalizētas un izglītojošas informācijas, kurai vērts izrakties cauri, lai kaut mazlietiņās saprastu traumas nospiedumus ķermenī un prātā.
Atšķirībā no citām speciālistu sarakstītajām grāmatām par traumatiskiem notikumiem, šī grāmata paralēli piemēriem ļoti daudz stāsta par zinātnisko pusi. Lai arī iekļauti attēli un mēģināts to vienkāršot, lai ikvienam lasītājam no malas būtu skaidrs, tomēr daudzi specifiskie termini un apzīmējumi man ir kā sveša pasaule, ko ir grūti aptvert.
Besels Van Der Kolks karjeru veltījis pētot kā bērni un pieaugušie pārvar traumatiskus notikumus, tomēr savas karjeras laikā saskāries ar kritiku par pseidozinātnes popularizēšanu.
4 zvaigznes
Tulkotājs: Rihards Ošenieks
Izdevniecība: Latvijas mediji