Italo Kalvīno "Palomars"

March 02, 2022  •  Leave a Comment

Italo Kalvīno

"Palomars" 2022

Italo Calvino

"Palomar" 2002

DSC_2557DSC_2557SK

"Viņš nolemj, ka ķersies pie ikkatra savas dzīves mirkļa aprakstīšanas un, kamēr nebūs visus aprakstījis, vairs nedomās, ka ir miris." (109.lpp.)

 

Cik gan daudz mūsu domas, emocijas var ietekmēt apkārt notiekošais, ne velti saka, ka katrai grāmatai ir savs laiks un attiecīgais noskaņojums, lai darbs nevis nonīktu zem nesaprašanas plaukstas, bet gan atvērtu pilnīgi jaunu dimensiju.

 

Pozitīvi uzlādēta no būšanas kopā ar savu ģimeni, pilna radošas enerģijas un caur sniega kalniem jūtot pukstam vārgu pavasari, es ļāvos itāļu autora Italo Kalvīno neparastajam literārajam darbam "Palomārs". Esot pazīstama ar viņa "Ja reiz ziemas naktī ceļinieks", es ar interesi vēroju savas sajūtas, vai šoreiz man izdosies atkost itāļa domu kosmosu. Pārdomu filozofējumi, pārspriedumi, tekststāsti- sauc to kā gribi, Kalvīno caur galvenā varoņa sajūtu, emociju un prāta prizmu spēlējas ar cilvēciski ārpasaulīgiem un iekšpasaulīgiem novērojumiem, spējot atklāt milimetrīgas nianses, kas reizē atklāj iekšējās balss spēku, šaubas un nostāju.

 

"Kas var būt stabilāks par neesamību?" (43.lpp.)

"Palomārs" pielavās un iepatīkas ar savu cilvēcisko vājumu, inteliģentu humoru un smalkjūtīgu dzīvesgudrību. 27 piezīmes sadalītas nodaļās, katrā iekļaujot vizuālo pieredzi, antropoloģiskos un kultūras elementus, kā arī filozofiskās prāta dimensijas. No vieglas noskaņas un humoristiskām detaļām, darbs ievirzās vairāk mediatīvās pārdomās par dzīves jēgu un iespēju to ietekmēt.

 

Un tad ikdiena tiek pārrauta 24.02, kad Krievija iebrūk Ukrainā. Viss liekas tik nesvarīgs, emocijas pārņem prātu. Lai arī lasīšana ir mana terapija, es dienām nespēju pat pieķerties grāmatām. Tā vietā attopos, ka neskaitāmas stundas lasu ziņu ierakstus un raudu par redzēto. Pēc vairākām dienām es mēģinu pabeigt pēdējos "Palomāra" ierakstus un teksts burtiski lasās savādāk. Tik īsā laikā tik daudz kas ir mainījies...

 

 

"Tāpēc nav nekā, ko mēs varētu iemācīt: to, kas visvairāk līdzinās mūsu pašu pieredzei, mēs nekādi nevaram ietekmēt, bet tur, kur jau ir mūsu ietekmes nospiedumi, mēs neprotam sevi atpazīt." (92.lpp.)

 

"Palomars" ir inteliģenti vieda grāmata, ko baudīt pa maziem malkiem, gluži kā stipru esspresso, kuram vēlams virsū uzdzert ūdeni, lai lēnām uzsūktu izlasīto šūnu līmenī

 

 

Tulkotāja: Dace Meijere 

Izdevniecība: Jāņa Rozes Apgāds

 

DSC_2544DSC_2544SK DSC_2576DSC_2576SK
 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive