Silvija Moreno- Garsija "Meksikāņu gotika"

December 02, 2023  •  Leave a Comment

 

Silvija Moreno- Garsija

"Meksikāņu gotika" 2023

 

Silvia Moreno-Garcia
"Mexican Gothic" 2023

AAA_7601AAA_7601SK

Uzmanību- spoileri!

 

Ir grāmatas, kurās vajag mesties iekšā ienirstot, nezinot pilnīgi neko, bet ir tādas grāmatas kā "Meksikāņu gotika", kurā aizskatuves stāsts ir tikpat svarīgs kā pats romāns.

Tu droši vien zini, ka ir autori, kuri rakstot grāmatu, izveido sava veida dziesmu pleilisti, kas palīdz vēl vairāk izjust stāstu, rada atmosfēru un iznes to laukā ārpus rakstītā teksta. Meksikā dzimusī rakstniece Silvija Moreno- Garsija ir izveidojusi dziesmu sarakstu arī savai gotiski spocīgajai grāmatai "Meksikāņu gotika". Intereses pēc paklausījos to un jāsaka, ka, lasot grāmatu šo dziesmu pavadībā, gribas vienkārši palīst zem segas. Ja vēl būtu iespēja doties uz miglaini pelēko augstienes reģionu Meksikā, kas aprakstīts grāmatā, tad es nezinu, kur liktos no bailēm.

Autore atmosfēru nav radījusi tikai savā fantāzijā. Patiesi pastāv tāda vieta, kura par spīti mūsu steriotipiem par Meksikas karsto/sauso klimatu, sagrauj mūsu priekštatus- internetā var apskatīt ne tikai mitruma un miglas vālos ieskauto pilsētiņu, bet arī sūnām apaugušos britu kapus. Aiz katra grāmatas elementa, autorei ir savs stāsts. Piemēram varoņu vārda izvēle. Hovarda vārds ir ņemts no šausmu tēva Hovarda Filipa Lavkrafta. Savukārt Doils no Sera Artura Konana Doila, kuram bija interese spiritismā un rasistiskajos attēlojumos. 

Tāpat arī autore min "mikorizas tīklu, kas ir mežos un citās augu sabiedrībās sastopams pazemes tīkls, kas izveidots, mikorizas sēņu hifām savienojoties ar augu saknēm". Šis tīkls savieno atsevišķus augus kopā. Līdz ar to, lai arī šis ir gotiskais romāns, daļa ideju aizmetņu ir balstītas zinātnē.

 

Šausmu žanram, tāpat kā citiem žanriem, ir neskaitāmas nokrāsas, paveidi un virzieni. Gotiskajam šausmu romānam akcents tiek likts uz noskaņu- atsevišķi baisi elementi kā veca māja, migla, čīkstoši grīdas dēļi, sveču gaisma, pelējums un ērmīgi mājas iemītnieki paši par sevi rada nepatīkamu, bailīgu sajūtu. Grāmatas pašmērķis nav pārbiedēt ar šaušalīgām, dramatiskām ainām, drīzāk pamazām "aizlīst aiz ādas". 

"Meksikāņu gotikā" šādu elementu ir pārpārēm, tieši šī secīgā, lēnīgā, spocīgā vide, kas nodaļu pēc nodaļas ievelk atbaidošajā mājā, iesloga lasītāju arī pašā romānā. Paralēli gotiskajam stāstam, grāmatas darbība norisinās 1950tajos gados Meksikā un šeit tiek skartas tādas tēmas kā koloniālisms un rasisms. Tāpat arī galvenais šausmu elements sēnes nav tikai autores radīts izdomājums- eksistē parazītsēnes, kas ietekmē insektu prātus (par laimi tie nespēj ietekmēt cilvēkus). Iesaku iegooglēt "'Zombie' Parasite Cordyceps Fungus". Noskatoties dokumentālo filmu "Fantastic Fungi" atklāsiet ārkārtīgi skaistu pasauli, kas pastāv mums līdzās.

Atmosfēra bija lieliska- ievelkoši šausminoša, pretīgumu viesoša, perfekta šausminošai gotikai, savukārt pats atrisinājums likās tik klasiski dramatisks, kā ikvienā spriedzes filmā, ka pietrūka oriģinalitātes un pārsteiguma momenta. 

 

 

Ps. Starp citu, ir pieejama arī papīra lelle, ko iespējams izgriezt, mainīt tērpus (gluži kā manā bērnībā) ar galveno varoni Noēmiju.

 

https://www.randomhousebooks.com/wp-content/uploads/2020/06/Mexican-Gothic-Noemi-paper-doll.pdf

 

3.7 zvaigznes

 

Tulkotāja: Ligita Paegle

Izdevniecība: Latvijas mediji


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December