Sandra Kalniete "Māte sieva. Sieva māte. Meita sieva."

July 02, 2024  •  Leave a Comment

Sandra Kalniete

"Māte sieva. Sieva māte. Meita sieva." 2024

SAM_7017SAM_7017

 

Grāmata, kurā katrs latvietis saskatīs daļu no sava dzimtas stāsta. 

 

Dzimtas koka saknes, kam būtu jābalsta mūs, ļaujot plaukt, zelt un stiepties pretī sapņiem, dažkārt darbojas kā žņaudzošas važas, kas piespiež pie zemes, liekot nest kopēju traģēdiju smagumu, kas kā vienojoša asinsrite tiek pārmantots no paaudzes paaudzē. 

 

Viena dzimta, bet tajā mīt visas Latvijas viena gadsimta izdzīvotais smagums, tik daudz traģisma, tik daudz pārdzīvojumu, tik daudz netaisnības, sāpju un neizrunātā. Kā lai izdzīvo savu dzīvi, kad dzimtas pārdzīvojumu tiek iekodēti līdz ar piedzimšanu?

Romāns ceļo no Eiropas līdz Amerikai un atpakaļ, attainojot laikmeta kultūras, politikas un sabiedrības iezīmes. Sandra Kalniete ir daudz pētījusi laviešu emigrantu dzīvi ASV, karu un padomju okupāciju Latvijā, kā arī neskaitāmo latviešu traģiskos likteņus, kas ne vienu vien dzimtu sašķēla nesadziedējamās brūcēs.

 

Galvenā varone Ilze savā ziņā iemeso vienkāršo, pieticīgo, pelēko latviešu bārenīti, kuras biklums un naivums ir savā ziņā arī šķīstības simbols. Autore caur varones vārda formu- Ilzīte, paspilgtina šo jaunās meitenes trauslumu un kautrīgumu. Nākusi no vardarbīgas ģimenes Latvijā, viņa Amerikā ierauga pavisam savādāku pasauli, kurā ir greznība, smalkas dāmas un viss ir iespējams. Tomēr nav iespējams aizbēgt no savas smagās nastas, ko mantojumā nodevušas dzimtas sievietes. Kā sniega lavīna pāri veļas traģiski notikumi, kas daļēji ļauj saprast Ilzes personību. 

 

Grāmata kā amerikāņu kalniņi ved no viena varoņa pie cita, ļaujot tikai mirkļa pagriezienos uzmest aci uz svarīgākajiem, traumatiskākajiem un šausminošākajiem mirkļiem, kas kā domino kauliņi ietekmē katru nākamo ģimenes locekli. Jebkurš seriāls nobāl romāna sižetiskajā dinamiskumā, pārsteidzot, šokējot un ieintriģējot. 

 

Man pietrūka autores pēcvārda vai prologa, kas paskaidrotu vairāk par darba tapšanu un aizkulisēm. Lasot romānu, sev biju uzbūrusi vīziju, ka šis ir reālas dzimtas stāsts, ko apstiprināja zīmētais dzimtas koks ar miršanas vietām un datiem. Man jau gribējās jautāt, cik daudz no daudz no visa ir dokumentāls stāsts, kad atbildes uz maniem jautājumiem atradu Sandras Kalnietes facebook ierakstā, kur, papildus tam, ka vākusi faktisko informāciju par tā laika dzīvi un notikumiem, viņa min, kā katra varoņa sižetiskos virzienus mainījusi un pārveidojusi. Brīdī, kad es sapratu, ka šis nav reālas dzimtas stāsts, manā prātā sajūsma mazlietiņ saplaka, pieņemot šo kā krāšņu romānu par latvisko traumatisko mantojumu. 

 

 

Grāmatas iespaidā savam lasāmo sarakstam pievienoju 3 jaunas grāmatas- Nancy Friday "Men in Love", James Clavell "Shogun" un Margueritte Duras "The Lover". Kā var nojaust, šīs visas grāmatas ir saistītas ar erotiku un seksualitāti, kas nav mazsvarīgi, jo grāmata ir ne tikai par latviešu traģisko dzimtu stāstu, bet arī seksuālo dziņu, skarot neskaitāmas tēmas, sākot ar izvarošanu un beidzot ar viagras parādīšanos ASV tirgū. Līdz ar varoni mēs izejam cauri dziedējošam sevis iepazīšanas un traumu dziedēšanas ceļam.

 

 

3.8 zvaigznes

 

 

 

Izdevniecība: Zvaigzne ABC

 


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive