Tamāra Horiha Zerņa "Meitiņa"

March 15, 2022  •  Leave a Comment

Tamāra Horiha Zerņa

"Meitiņa" 2020

Тамара Горіха Зерня

"Доця " 2019

DSC_2805DSC_2805SK

"Dzīve vispār bija pārvietojusies uz virtuālo realitāti, jo īstajā viss bija nesaprotams un baigs." (49.lpp.)

 

 

 

"-Puiši, mani dārgie, kā es jūs visus mīlu. Nāciet, sēdieties, man ir divi svarīgi jautājumi. Pirmais- kurš grib kalmārus? Man ir vesela bļoda.

Un otrais. Te būs karš. Sakiet man, lūdzami, kurā pusē jūs plānojat karot?"

 

Izrādās grāmatām, tāpat kā sezonas precēm lielveikalos vai pirmsvētku dekoriem ir attiecīgais aktualitātes laiks. Lai cik arī negribētos to atzīt (kurš gan grib slavu iegūt negatīvā aspektā), šī grāmata ir burtiski atkal iemirdzējusies saistībā ar šī brīža dramatiskajiem notikumiem, kad Krievija ir iebrukusi Ukrainā.

Man likās, ka es nespēšu izlasīt "Meitiņu", neskatoties uz aktualitāti un nozīmību. Un daļēji tā arī izrādījās taisnība, jo divas nedēļas nevarēju atvērt ne šo, ne arī kādu citu literāro darbu. Par ikdienas lasāmvielu vairākas stundas no vietas man kļuva interneta posti un jaunākās ziņas.

Reizē manī valdīja neliela skepse, vai pašreizējās šausmas un līdzi jušana notikumiem Ukrainā nemaldinās vērtējumā. Bet velti, eh, velti.

"Meitiņa" ir ne tikai unikāls romāns, kas balstīts uz reāliem notikumiem Ukrainā 2014.gadā, bet tam ir arī īpaša literārā vērtība. Nezinot fona stāstu, ka notikumi ir reālāki par reāliem, es teiktu, ka tas ir spriedzes trilleris, kas visskarbākos atgadījumus spēj atšķaidīt neuzbāzīgi melnā humorā. Taču te, tāpat kā vairākus tūkstošus kilometru tālāk viss notiek pa īstam, un sentimentāla cilvēcība mijas ar neiedomājamām šausmām. 

 

Es gribu teikt tikai vienu- izlasi! Šis ir patiesi iespaidīgs romāns par drosmīgo Ukrainu, kas pašlaik cīnās par visiem mums, un sarežģītā, izvēlēm, kuras jāizdara ikvienam ukrainim. 

 

 

 

Tulkotāja: Māra Poļakova

Izdevniecība: Dienas grāmata

 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive