Reins Rauds "Saulesraksts"

June 03, 2023  •  Leave a Comment

Reins Rauds

"Saulesraksts" 2023

 

Rein Raud
"Päikesekiri" 2021

AAA_3210AAA_3210SK

"...slepenais Buda- kurš viņa izpratnē vienlaikus bija arī saules dieviete Amaterasu- visu laiku dala savu mācību, tikai mēs viņa stāstu uztveram vienkārši kā nemitīgu pasaules mainīšanos." (232.lpp.)

 

Manā bērnībā mājās bija tāda dzeltena kvadrātaina kastīte, kurā iekšā bija mozaīkspēle ar pārbīdāmiem ciparu lauciņiem, ko vajadzēja atbilstošā secībā sakārtot- katru no cipariem pārbīdot vajadzīgā secībā. Šī mazā spēlīte, kas sākumā izliekas gluži vienkārši sistemātiska un tehniska spēle, patiesībā iekļauj sevī intelektuālu prāta mežģi, kuru atrisināt var skatoties kopainu un domājot soli uz priekšu, jo ikviena kustība mijiedarbojas uz katru nākamo pozīciju, pārvietojot lauciņus pavisam savādākā kombinācijā. Tieši šāda intelektuāli gudra man likās igauņu rakstnieka Reina Rauda grāmata "Saulesraksts"- sakombinējot dažādus nesaistītus tēlus no visas pasaules, galu galā attainojot, cik viens ar otru esam saistīti un jebkura kustība, iekustina un veido līdzgaitnieku pastāvošo pasauli.

 

"..igauņu saulesraksts ir ieadīts cimdos, zeķēs un šallēs. To var redzēt segās un jostās. To var atrast pat uz māju sienām un pakšiem vai logos."- lai arī autors šeit attaino Igauniju, latviešu lasītājs var vilkt paralēles ar latviešu saulesrakstiem- senajiem simboliskajiem vēstījumiem, kas rakstu valodā nodod informāciju no paaudzes paaudzē, laužot valodas robežas. 

Parasti no aprakstiem izvairos, lai nebojātu literāro pārsteigumu, bet šoreiz tas ir svarīgs elements, lai palīdzētu iedzīvoties kompleksajā un megalītajā darbā- autora pēcvārds sniedz ieskatu plašajā tematiskajā un ģeogrāfiskajā kopumā. Nepieciešams laiks, lai ielasītos grāmatā, jo nodaļa pēc nodaļas lēkā laikā, vietā un varoņos. 

Grāmatas personāži mēro ceļo no Tallinas līdz Tokijai, cauri plašajai Krievijai un Ķīnai, savā ziņā attainojot, cik maza patiesībā ir mūsu zemeslode.

Visneparastākais un aizraujošākais tēls, kas radīts no reāla prototipa (Anette Busch), ir igauņu spēkasieva Lilī, kura ar cirka trupu dodas uzstāties pa carisko Krieviju. Bēgot no revolūcijas radītā haosa, Lilī bēg uz Ķīnu un vēlāk atrod patvērumu Japānā, kur izveido karjeru kā sumo cīkstone. Savukārt japānis Cuneo pāri visai Krievijai dodas atklāt kādu noslēpumu, kas saistīts ar valodām un viņa dzimtas sargātu noslēpumu. It kā nesaistīti varoņi, tomēr laika gaitā satiktie personāži nepastarpināti parādās viens otra dzīvē. Jāņem vērā, ka notikumi ir autora fantāzijas auglis par pamatu ņemot vēsturisko fonu
, daži tēli ir izdomāti, daži radīti, iedvesmojoties no reālām personām.

 

Grāmata intelektuālās literatūratūras baudītājiem, kuriem patīk ienirt filozofiskās, politiskās, vēsturiskās un lingvistiskās debatēs. Reins Rauds grāmatā "Saulesraksts" iekodējis visas sev tuvās kaislības- valodas, Japānu, filosofiju un intelektuālismu. 

 

 

3.5 zvaigznes

 

 

Tulkotāja: Maima Grīnberga

Izdevniecība: Jānis Roze


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive