Inese Zandere "Puika ar suni: stāsts par nosargātu noslēpumu. Pirmā burtnīca. Bailes"

July 08, 2021  •  Leave a Comment

Inese Zandere

"Puika ar suni: stāsts par nosargātu noslēpumu. Pirmā burtnīca. Bailes" 2017
 

DSC_9033DSC_9033SK

 

"Patiesībā viņam gribētos skriet. Skriešus aizskriet līdz pat Džera būdai un atkal tur noslēpties, no visiem, kas staigā ar šautenēm, liek rakt bedres, sit un šauj cilvēkus. Noslēpties no sava papa." (48.lpp.)

 

Man jāatzīstas, ka biju palaidusi garām šo 2017.gadā izdoto grāmatu, bet pateicoties pavisam nesen iznākušajai otrajai burtnīcai, šis īpašais darbs atkal ir pievērsis sev uzmanību. Un pamatoti. Laikā, kad es priecājos par lietuviešu Sibīrijas un ebreju stāstiem bērnu auditorijai, kā "Akmenelis" un "Sibiro haiku", nu es varu neviltoti priecāties, ka arī mūsu pašmāju radītais par šīm nozīmīgajām vēstures atmiņām ir dokumentēts, līdz katrai mazākajai detaļai radot darbu, kas ne tikai saturiski, bet arī vizuāli ietver sevī vēstījumu.  Lai arī izsūtīšana un ebreju iznīcināšanas laika posms ir daudz un dikti datēts latviešu literatūrā, bērnu grāmatās, kur šie stāsti būtu radīti tieši bērniem saprotamā un uztveramā veidā, ir uz rokas pirkstiem saskaitāmi. Kā vēl saprotamāk izstāstīt traģiskus notikumus, ja ne caur paša bērna prizmu. Galvenais varonis Zigis (ebreju glābēja Žaņa Lipskes dēls) pasauli redz tieši tā, kā tā viņam tiek rādīta, nespējot nolasīt pieaugušo slēptākās rīcības un noklusēto. Un pasaule viņam apkārt ir pilna ļaunuma- graujoša, visuresoša, nepārejoša. Starp redzamo un patieso, maza bērns prāts meklē atbildes un dzīvo šaubās, kurā pusē īsti ir viņa paša tēvs. Tāpat arī garstāstā parādās tik ļoti laikmetu raksturojošais emocionālais un sociālais faktors, tāpat kā bailes no nodevības, klusēšana utt.

 

"Tad mamma atceras, ka es esmu bērns, kam nekas nav jāzina un jāsaprot, un uzbļauj..." (48.lpp)

 

Tikpat unikāls kā šis dokumentālais stāsts par ebreju glābšanu un traģiskajiem notikumiem Latvijā Otrajā pasaules kara laikā, ir arī burtnīcas dizains- gluži kā grāmatas, ko turējis plauktā pats galvenais varonis Zigfrīds Lipke (Zigis)- mīkstiem vākiem un neatgrieztām lapām- šo maģisko priekšrocību- atgriezt lapas tikko izdotai grāmatai, ekskluzīvi dāvina pirmajam grāmatas lasītājam. 

 

Šī grāmata ir tā, ko turēt savā grāmatu plauktā. 

 

DSC_9034DSC_9034SK

DSC_9036DSC_9036SK

DSC_9043DSC_9043SK

Izdevniecība: Liels un Mazs

Ilustrācijas: Reinis Pētersons

Grāmatas dizains: Rūta Briede un Artis Briedis


Comments

No comments posted.
Loading...