Min Jin Lee "Pachinko"

May 14, 2023  •  Leave a Comment

 

Min Jin Lee

"Pachinko"
 

AAA_2443AAA_2443SK

“History has failed us, but no matter”

 

Vēsturisks romāns, kas attaino kādas korejiešu ģimenes skarbo dzīvi pārceļoties uz Jāpānu no 1910 līdz 1989 gadam. 
No paaudzes uz paaudzi nodotais kultūrvēsturiskais kods, ko ietekmējis karš, izolēts dzīvesveids, cīņa ar diskrimināciju, rasismu, nepieņemšanu, identitātes meklēšana- caur neskaitāmiem ģimenes locekļiem, tiek attainots Japānas un Korejas konflikts.

 

Lēni un rimti plūstošais romāns detalizēti attaino korejiešu ģimenes ziedošanos, lojalitāti, un cieņu vienam pret otru, neskatoties uz ārējās vides un sabiedrības skarbumu un netaisnību, kas jāpiedzīvo Japānā. Lai arī šī ir ģimenes sāga, kurā ir neskaitāmi varoņi, centrālais tēls ir korejiešu meitene Sunja, kura pusaudžu gados paliek stāvoklī no Yakuzas (Japānas mafijas pārstāvis), kurš atzīstas, ka Japānā viņu gaida sieva un bērni. Lai nenestu negodu un kaunu savai ģimenei, Sunja piekrīt apprecēt lēnprātīgo un slimīgo mācītāju, kurš ir ceļā uz Japānu. Dzimtenes un ģimenes pamešana nāk ar savu smagumu, bet, kā Sunji māte atvadoties saka- sievietes uzdevums ir ciest. Ciešanas kā identitātes zīmogs tiek iespiests arī nākamajām paaudzēm, pieņemot savu likteni.

Autore pa maziem gabaliņiem ir savirpinājusi megalītu vēsturisku un reizē izdomātu varoņu darbu, kura centrā ir identitātes un dzimtas sakņu apzināšana vai pretēji- noliegšana. Bet "Pačinko" nav tikai vēstures stunda, tā savā ziņā pielīdzināma arī ziepju operai, kurā nodaļu pa nodaļai varoņu dzīves mijas ar negaidītiem pagriezieniem, mīlas un iekāres līkločiem, nāvi un pārsteigumiem. 

 

Cik maz man zināms par Japānas vēsturi, es drīz vien atklāju, kad sapratu, ka Pačinko nav nekāds varones vārds, kā maldīgi var rasties priekšstats, veroties uz grāmatas vāka attēloto sievieti. Pačinko patiesībā ir ārkārtīgi populārs pinbola spēļu automāts, kas vēljoprojām saglabājis savu slavu mūsdienās, par spīti Japānas azartspēļu aizliegumam. Vēsturiski šos pačinko salonus uzturēja korejiešu emigranti, jo tas skaitījās netīrs un zemu novērtēts darbs.

 

Pačinko azartspēlei šajā grāmatā ir arī simboliska nozīmē- cilvēka paļaušanās liktenim- gluži kā pinbola bumbiņa, nosakot rezultātu, atkarībā kā tā tiek izšauta, attiecinot to uz nozīmi personas piedzimšanas vietai un laikam, kas attiecīgi nosaka statusu sabiedrībā un nākotnes iespējas.

 

Par moderno klasiku nodēvētā ģimenes sāga, kura iepazīstina un izglīto par sarežģītajām Japānas un Korejas attiecībām, savā ziņā attainojot "aklo zonu", par ko nav daudz aprakstīts un runāts ārpus Āzijas.

 

 

 

 

 

*Grāmata saņemta apmaiņā pret godīgu atsauksmi no grāmatnīcas "Globuss"

 

 


 


Comments

No comments posted.
Loading...

Archive
January February March April May June July August (1) September October November December
January February March April May June July August September October (1) November December
January (7) February (11) March April May June July August September October November December